Til minne om Kong Harald – jegeren og engelsk settervennen
Norsk Engelsksetterklubb har mistet sitt fremste æresmedlem.
Hans Majestet Kong Harald V hadde gjennom et langt liv et nært forhold til norsk natur, jakt og friluftsliv. For oss i NESK er det særlig hans kjærlighet til fuglejakten og engelsk setteren vi vil minnes.
Det har vært en stor ære å kunne regne Kong Harald som NESKs æresmedlem. Tilknytningen til rasen handlet imidlertid om langt mer enn en ærestittel. Engelsk setteren fulgte Kong Harald gjennom store deler av hans liv – både som jaktkamerat og som en del av familien.
Et langt liv med engelsk setter
Gjennom årene hadde Kong Harald flere engelske settere. Blant dem var Bonnie I, Au, Bonnie II, Tina, Vela, Huldra, Ronja, Gila og Java.
En av dem fikk en helt spesiell plass: Vela, som var Kong Haralds trofaste jaktkamerat gjennom hele 12 år.
Hundene hørte naturlig til i livet rundt Kongefamilien og fulgte Kong Harald gjennom mange år. De var fuglehunder og jaktkamerater, men også en del av familien.
Daværende Kronprins Harald og Kronprinsesse Sonja med Märtha Louise, Haakon Magnus og familiens engelske setter på Skaugum. Foto: Tom A. Kolstad / Aftenposten.
Jegeren Kong Harald
Kong Haralds interesse for jakt og fiske var ekte og livslang. Han var en ivrig jeger, trivdes godt med hagla og var kjent som en dyktig hagleskytter. Gjennom mange år trente han jevnlig på Løvenskioldbanen.
Også fuglejakten hadde sin naturlige plass i Kongens jaktliv. Gjennom generasjoner av engelske settere hadde han firbeinte jaktkamerater med seg ut i terrenget.
Kong Harald på vei ut på rypejakt med engelsksetteren i front. Foto: VG.
Det er et samspill mange av oss i fuglehundmiljøet kjenner godt: hunden i søk foran jegeren, forventningen om hva som skjuler seg i terrenget – og gleden når hund og jeger lykkes sammen.
Jaktkamerat og venn
Men engelsk setteren var mer enn en hund for jaktdagene. Et privat fotografi tatt av Dronning Sonja viser Kong Harald sittende på hyttetunet sammen med to av hundene sine. Her møter vi ikke først og fremst statsoverhodet, men hundemannen sammen med sine firbeinte følgesvenner.
Kong Harald sammen med sine engelske settere på hyttetunet. Foto: Dronning Sonja / Privat.
For oss som lever med engelsk setter, er dette kanskje noe av det fineste ved rasen. Hunden som den ene dagen langer ut over vidda på jakt etter fugl, er den samme som finner roen ved vår side når jaktdagen er over.
Slik var engelsksetteren også en del av Kong Haralds liv.
En engelsk settervenn til det siste
Kong Harald representerte mange av verdiene som står sterkt i vårt eget miljø: kjærligheten til naturen, jaktgleden, kameratskapet, respekten for tradisjonene – og gleden over det helt spesielle samarbeidet mellom jeger og hund.
Engelsk setterne fulgte ham gjennom store deler av livet. Og hundene var hos ham helt til det siste.
I dag står Sletthallens Gila og Java, Kong Haralds engelske settere, igjen.
Sletthallens Gila og Java under det norske flagget på halv stang, fotografert etter at det triste budskapet om Kong Haralds bortgang var kommet. Foto: Privat.
Bildet av de to under det norske flagget på halv stang setter et sterkt og stille punktum for et langt liv med engelsk setter.
For NESK har det vært en stor ære å ha en konge som ikke bare bar tittelen som klubbens æresmedlem, men som selv kjente gleden ved å gå på jakt med en engelsk setter ved sin side.
Vi er stolte og takknemlige for Hans Majestet Kong Harald Vs lange tilknytning til engelsk setteren og NESK.
Norsk Engelsksetterklubb lyser fred over Kong Haralds minne, og sender våre varmeste tanker til Dronning Sonja, Kong Haakon VIII og hele det norske kongehus.















